Kayseri Alçıpan Üniteler

 

Alçı; işleme ve onarımı çok kolay bir inşaat malzemesidir. Sadece suyla karıştırmak yeterlidir, bunun içinde özel bir beceri ya da alet gerektirmez. Elle olduğu kadar makine ile de düzgün sıva yapmaya uygundur. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki yapılardaki ısı kaybının başlıca sebebi: ısı yalıtım malzemesi ile sıvanmamış duvar ve yüzeylerden kaybedilmektedir. Yalıtımın olmayışı, kapalı mekanları ısıtmak için yapılan harcamalara gereksiz bir yük, ülke ekonomisine büyük bir zarardır. Alçı ürünleri gözenekli yapısından dolayı ortam ısıtıldığında duvarın hızla ısınmasını ve kışın daha sıcak geçirilmesini, yaz ayları boyunca da ortamın daha serin olmasını sağlar. Alçının ısı iletkenlik değeri doğal malzemeler arasında ahşaba çok yakındır. Dolayısıyla diğer doğal malzemelere göre daha az ısı iletir.

Alçı hafifliği ve kolaylıkla değiştirilebilme özelliği sayesinde mimari uygulamalara özgürlük tanır. Bundan dolayı son zamanlarda Kayseri alçıpan ünite ve nişler trend haline geldi.  Alçıpan yapımında başlıca malzememiz olan alçı sağlıktır. Alçı, kimyasal yapısı nedeniyle bünyesinde bakteri barındırmaz, bazik ve asidik özellikler taşımaz. PH değeri insan cildinin PH değeri ile aynıdır. Aynı zamanda alçı doğal klimadır. Alçının mikroskobik boşlukları sayesinde yaşadığımız mekânı kışın sıcak, yazın serin tutmayı sağlamaktadır. Alçı ekonomik bir yapı malzemesidir. Doğal ham madde kaynaklarından elde edilen milli bir ürün olarak da nitelendirilebilen alçı, ülkemiz dışına da ihraç edilerek yurt ekonomisine katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda alçı yangına dayanıklı bir malzemedir. Alçı inorganik bir madde olduğundan yanmaz. Bir yangın anında alevle karşılaşan alçı, boşluklarındaki nem ile bünyesindeki kristal suyu ayrıştırmak için ısı enerjisinin büyük bir bölümünü absorbe eder.

Bütün özellikleri kullanıma teşvik eden alçı son zamanlarda alçıpan yapılarak televizyonların arka detayına uygulanarak eve rahatlık ve modernlik katmaktadır. Alçı konusunda yetenekli ustalara sahip illerimizden biride Kayseri’dir. Kayseri alçıpan üniteleri stil ve tarzlarıyla konuşulmaktadır. Dünya alçı ve ürünlerini kullanımda bir adım öndedir. Özellikle yangına dayanıklı ve sağlıklı olmasından dolayı alçı kullanımını zorunlu hale getirmektedir. Türkiye ise bu konuda henüz bir zorunluluk getirmemiştir.

 

29 Temmuz 2017
2.055 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?